Domů > Umění ostatní > TINGATINGA

TINGATINGA

18.10.2009 Hanab

TINGATINGA - optimismem hýřící obrazy z Tanzánie

Současné nevlídné počasí člověku k dobré náladě příliš nepřispívá a tak podvědomě touží po místu, kde by si náladu vylepšil a zahnal podzimní chmury…

Pokud na sobě takovou touhu pociťujete, vydejte se na výstavu tvorby současných afrických malířů. Svá díla, obrazy vytvořená unikátním tzv. TINGATINGA malířským stylem, pocházejícím z jižní Tanzánie, vystavují v tomto čase v Botanické zahradě v Tróji, v Praze.více

Na první pohled vás , stejně jako mne, obrazy nadchnou svým upřímným optimismem, uvolněnou, duši osvěžující naivitou kreseb, jež se už, dovolím si tvrdit, v evropském umění příliš nenosí. A nakonec neuvěřitelnou pestrostí barev, která sálající radost a živost motivů znásobuje.

(obrázek převzat z: http://tingatinga.cz/)

zirafyvelkeVe stručnosti o malířském stylu TINGATINGA (převzato z: http://tingatinga.cz/)

Motivy obrazů tingatinga obvykle vycházejí z africké přírody a odhalují dávné hluboké pouto člověka s přírodou. Díky pestrým barvám a elegantní jednoduchosti z nich vyzařuje pohoda a energie. Někdo by mohl říci, že se jedná o naivní umění vhodné jen do dětských pokojů, nicméně obrazy tingatinga už byly draženy například i v renomované newyorské aukční síni Sotheby´s nebo vystavovány ve světových galeriích.

Na počátku stál muž jménem Edward Saidi Tingatinga (1937-1972), který pocházel z etnika Makua v jižní Tanzanii. Edward přišel v roce 1961 za prací do Dar es Salaamu, hlavního města Tanzanie, kde se po několika letech začal plně věnovat malbě. Zcela novým způsobem maloval pestré motivy afrických zvířat. Jeho umění se postupně dostávalo stále větší pozornosti a proslulosti. V roce 1972 byl však Edward Tingatinga nešťastnou náhodou zastřelen při dopravní kontrole.
V malování tímto stylem pak pokračovali Edwardovi žáci pocházející z jeho příbuzenstva, např. Gaspar Tedo, Simon Mpata, Adeus Mandu, Ajaba nebo Salum Mussa. K nim se postupně přidávali další umělci, takže dnes již ve stylu tingatinga tvoří více než sto malířů organizovaných ve sdružení “Tingatinga Arts Cooperative Society” (TACS). Značka TACS je zárukou originálního a kvalitního umění stylu tingatinga”více zde

Mne obrazy zaujaly i tím, že kromě zmiňovaných naivních prvků vycházejících zřejmě z tradičních afrických způsobů malby tj. jednoduše pojatých kreseb zvířecích a rostlinných motivů, překvapivě nacházím v malbách některých umělců i náznaky moderního umění . Například u obrazu zobrazujícího pár objímací se zeber (bohužel už jsi nevzpomenu na jméno autora) jsem si hned vzpomněla na svého oblíbence představitele Op Artu Victora Vasarelyho a jeho slavné zebry . Jiné malby mi zase připomínaly, směsicemi zvířat všeho druhu, vzájemně se symetricky prolínajících, vynořujících se jedno z druhého, umělce, jehož obrazy kdysi zdobily stěny mého teenagerovského pokoje, M.C. Eschera.

Nedokáži posoudit nakolik mohli být tanzanijští umělci ovlivněni těmito díly moderního umění  a nakolik je to čistě dílem náhody, či je to jen můj subjektivní dojem, každopádně považuji za zajímavé se o něm zde zmínit.

Někteří umělci dokonce na svých obrazech vytvářejí celé komiksové příběhy.

(obrázek převzat z: http://tingatinga.cz/ )

komiks

Vystavené obrazy doplňují také pozoruhodné řezbářské výrobky, dřevořezby či sochy od řezbářů z kmene Makonde. Jejich díla jsou v Africe považována za nejkvalitnější řezbářské výtvory a jsou kupci velmi žádaná.

Ani já jsem neodolala a jeden obraz (a malou ebenovou sošku) jsem zakoupila. Vzhledem k poměrně příznivé ceně jsem nemusela řešit, zda si nákup mohu dovolit. Navíc jsem odcházela s dobrým pocitem, že jsem tím snad také přispěla k lepšímu životu umělce, jehož tvorba si zaslouží uznání (a to není klišé)a byla by nepochybně škoda, kdyby v ní dále z ekonomických důvodů nemohl pokračovat.

Jestli na výstavu zajdete, budu ráda, když mi napíšete jaký pocit vyvolalo umění TINGATINGA ve vás…

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
Categories: Umění ostatní Tags:
  1. 08.06.2011 na 19:17 | #1

    Díky za info, hledám informace, poněvadž co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.:-)

Komentáře jsou uzavřeny.