Domů > Hudba > The Levellers

The Levellers

03.11.2009 Hanab

(dodatečně vystavený blog za 4. týden)

The Levellers  přijedou rozparádit Čechy i letos

Jako obvykle spěchám, v tyto listopadové dny  navíc s nezbytným deštníkem nad hlavou, na autobus. Konečně se mi podaří prodrat se přes hromady spadaného listí na zastávku, ta je už bohužel plná lidí, kteří deštník neprozřetelně nechali doma. Ukrývám se tedy alespoň  částečně dovnitř budky  a v tom vidím plakát, který hlásí, že za pár dní přijedou „Levelleři”.  Vyvolá to ve mně příjemné vzpomínky na svobodné mládí :) a nepříjemný déšť už skoro nevnímám.

levelers

Levellers vznikli v roce 1988, jako punk- folková skupina s dost radikálně levicovými názory. Oproti například také punk-folkovým irským The Pogues, tito chlapci z anglického Brightonu hudebně o poznání přitvrdili.

Politizaci svých textů směrem doleva vysvětlují samotní Levellers skutečností, že většina členů kapely pochází z chudých částí Británie, kde jsou sociálně - ekologické problémy stále citelně přítomné a proto mají potřebu o nich zpívat. Levellers se tedy v určitém okamžiku stali jakousi hudební ikonou, bojující za práva menšin, svobodu slova a ochranu přírody. Více o The Levellers  zde.

Mnohé jejich levicově orientované texty mohou někoho spíše iritovat. Ale na druhou stranu, s kritikou v nich obsaženou, občas nelze než souhlasit. Konečně, kdo dneska ještě píše protestsongy,  které by lidi vyburcovaly z letargie.

V současné chvíli jsou již Levellers ve svých textech přece jen umírněnější a i hudebně tak trochu „zpopovatěli”.

The Levellers poslouchám už poměrně dlouho,  poprvé jsem je live viděla na koncertě v Arše v roce 1997, to už jsem většinu skladeb znala z nahrávek.

I když se s jejich levicovými názory nijak zvlášť neztotožňuji, jejich skotačivá hudba s lehce folkovým nádechem mi pokaždé dodá energii a skvěle se při jejím poslechu zrelaxuji. Jsem proto ochotna jim to levičáctví částečně tolerovat.

Rytmická hudba, která člověka nutí k neustálému hopsavému tanci a která ho pohltí natolik, že přemýšlet o starostech už nestihne,  je pro mne asi také tím hlavním důvodem, proč čas od času na některý z koncertů Levellers ráda zajdu.

V Čechách má tato kapela spoustu příznivců a její koncerty bývají vyprodané. Snad právě proto k nám Levellers jezdí poměrně často a podle svých slov i moc rádi.

Loni přijeli představit nové album Letters From The Underground, které vydali ke 20. výročí svého vzniku, a které zaznamenalo obrovský úspěch po celém světě.

Ani letos nás neminou a v rámci svého podzimního turné po Evropě zahrají v sobotu 14.11. v Berouně.

Tak vyražte zapařit !

Více o Levellers najdete také na:

Českých oficiálních stránkách The Levellers

A tady je pár hitů:

What a Beautiful Day

Liberty song

One way

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
Categories: Hudba Tags:
Komentáře jsou uzavřeny.