Domů > Nová umění > nanoArt

nanoArt

11.10.2009 Hanab

nanoART - využití nanotechnologií ve výtvarném umění.

Jste umělec a nebaví vás už jen nanášet barvu štětcem na plátno nebo tesat sochu ze dřeva? Vymaňte se ze zažitých představ o výtvarnu a zkuste něco nového, zkuste nanoART !

Nedávno jsem na internetu objevila, dle mého, výborný nápad, jak propojit tři značně odlišné světy – vědecký, technický a umělecký. Jako něco zcela nového ve výtvarné tvorbě, nový výtvarný směr, představuje v České republice občanské sdružení Uskupení Tesla tzv. nanoART.  Svoji vizi i první výsledky práce prezentují na několika výstavách probíhajících v rámci projektu NANOSCOPE http://www.utesla.cz/index.html v Praze a v Pardubicích.

Idea  projektu mě velmi zaujala. Myslím, že je dobře, když mají umělci chuť zkoušet pořád něco nového, něco co může  jejich tvorbu obohatit a přinést nové pohledy na umění nejen pro ně samotné.

Jak jsem již naznačila, nanoART je tedy nová alternativa pro umělce hledající další výrazové prostředky pro svou tvorbu. Kombinuje v sobě vědecké a technické poznatky z oblasti výzkumu nanotechnologií s umělcovou invencí a kreativitou a výsledkem jsou poměrně pozoruhodná díla. Nepřehlédnutelné je například „nanodílo“ Jakuba Nepraše s názvem Nanopolis.

Zpět ale k hlavní myšlence projektu NANOSCOPE.  Jeho úkolem je prostřednictvím tvorby výtvarných umělců přiblížit a představit širší veřejnosti vědecké poznatky a vizuální záznamy v oblasti výzkumu nanotechnologií.  Naučit umělce s nanotechnnologiemi pracovat a využívat jejich potenciál při své tvorbě. Projekt je koncipován jako doprovodná součást mezinárodní konference EuroNanoForum 2009, která se uskutečnila letos v červnu v Praze.

Umělci se učí s možnostmi nanotechnologií pracovat a tak pod hlavičkou projektu NANOSCOPE proběhla již řada workshopů, nazývaných workNANO. Do projektu se zapojili i někteří známí tvůrci, kupříkladu Kurt Gebauer či Federico Díaz. První výsledky společné práce vědeckých týmů a umělců pak byly vystaveny letos začátkem června Praze, v Centru pro současné umění  DOX http://www.doxprague.org/cs/exhibition?8

Zde jsou pro představu dvě ukázky odlišného pojetí nanoARTu:

nano1

Všem, kteří jsou, stejně jako já, nadšeni každou smysluplnou inovací v současné umělecké tvorbě, inovací která přináší něco skutečně převratného, rozhodně doporučuji věnovat pozornost obdobné výstavě v Pardubicích. Od 23. září do 31. prosince 2009 zde probíhá, opět, pod záštitou projektu NANOSCOPE, festival E.A.S.T. NANO (European Art Science and Technology NANO) a je možné zde zhlédnout další díla a performance. Jsem přesvědčena, že nebudete zklamáni. Program festivalu je ke stažení zde

Vypadá to,  že se zatím nanoARTu u nás docela daří a umělci o něj mají zájem. Je to nepochybně revoluční změna a bude určitě zajímavé sledovat, zda se v českém prostředí ujme natrvalo. Já mám za to, že určitě ano. Uvidíme, kam až se vyvine a jestli osloví i lidi mimo umělecké prostředí.

K problematice samotných nanotechnologií  se nepochybně ještě vrátím a budu se jim věnovat podrobněji v některém z dalších svých příspěvků…

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
Categories: Nová umění Tags:
Komentáře jsou uzavřeny.