Domů > Média > Duety – velkolepě nudná show pro seniory.

Duety – velkolepě nudná show pro seniory.

06.12.2009 Hanab

Od konce října patří sobotní prime time na „jedničce“ pořadu Duety … když hvězdy zpívají označovaného za nástupce diváky oblíbeného StarDance. Jestliže o StarDance můžeme mluvit jako o nepochybně úspěšném projektu, neboť zájem o něj byl velký i při jeho třetím pokračování, Duety působí od začátku, mírně řečeno, rozporuplným dojmem.

V prvé řadě je nešťastná už samotná představa tvůrců Duetů, že zpěvem mohou diváka zaujmout stejně jako tanečními kreacemi v soutěži StarDance. Ta byla výjimečná právě tím, že byla, jako jediná z mnoha televizních soutěží spojených s hudbou, zaměřená na kvalitu tanečního projevu namísto zpěvu.

Nevhodně se jeví také načasovaní zahájení Duetů. V období, kdy v konkurenční komerční televizi probíhá každou neděli, celosvětově proslulé a i u nás hojně sledované, mega show zpěváckých amatérů SuperStar, bude jen málokdo ochoten sledovat další amatérské pěvecké klání i v sobotu. Mimochodem v zahajovací den 31. října Duetům věnovalo svůj čas 27,76 % (1.112.200 ) diváků [zdroj:Česká televize a ATO-Mediaresearch] a to především žen nad 55 let. Pro srovnání, Takovou normální rodinku na Nově ve stejném čase sledovalo 46,48 % diváků, takže sice dobré umístění Duetů na 14. místě z padesáti nejsledovanějších pořadů České televize, poněkud kazí skutečnost, že většina diváků dala raději přednost zábavě u osvědčeného filmu na konkurenčním kanále, před novým pořadem na ČT. A to určitě není pro pořad s tak velkou ambicí nijak povzbuzující.

Hlavním problémem je  zřejmě použití stejného formátu pořadu, který sice výborně zafungoval u StarDance, ale u Duetů působí křečovitě a divák se navíc neubrání neustálému srovnávání obou pořadů němž Duety zřetelně prohrávají.

Začneme-li u moderátorů, tak je jisté, že„nezkušený“moderátor Aleš Háma je ve značně nezáviděníhodné pozici. Ten, ač je v jiných pořadech schopen vtipných komentářů, zde bude vždy, srovnáván s „dřívějším moderátorem“ Markem Ebenem na jehož kvalitu humoru nikdy nedosáhne a divák tedy v tomto směru nebude dostatečně uspokojen. A Tereza Kostková, která se drží jen své staré taktiky usměvavé a empatické moderátorky opět pořadu nepřináší nic originálního natož pak zábavného.

Pozoruhodný výběr zpěváků profesionálů dělá dojem, že více slouží ke znovu zviditelnění některých zapadlých hvězd dřívější populární hudby jako je Jitka Zelenková či Petr Kotvald. Pall-mall amatérských soutěžících, méně či více známých pseudocelebrit – herců, moderátorů a jedné modelky zaujme snad jen svou věkovou a profesní nesourodostí. Jejich pěvecké výkony jsou vyrovnané, kroková choreografie na jevišti stejně omezená, nikdo nijak netouží po jakémkoliv výraznějším projevu. Kdyby se, alespoň objevil jeden osvědčený outsider, jehož marné úsilí o zpěv by vyvolávalo v divákovi aspoň trochu vzrušení a důvod proč klání sledovat.

Ani odborná porota, jíž dominuje jediná žena, zpěvačka Linda Finková, a kterou doplňují textař Michael Prostějovský, hudebník Ota Balage a kytarista Lubomír Brabec nijak nepřispívá ke zdramatizování soutěže. Ač nejsem hudební odborník, poznám, kdo zpívá falešně a kdo ne, a tak mi následné kladné výroky poroty naprosto neladí s tím, co jsem od interpretů právě vyslechla. Porotci si sice do slovního hodnocení vkládají osobní antipatie k určitým soutěžícím, ale nikdo si nedovolí větší konfrontaci. Jen pak není možné mluvit o z jejich strany objektivním ohodnocení pěveckých kvalit. Miláčkem porotců se však, zdá se, stal sportovní moderátor Vojtěch Bernatský, kterému rádi pro jeho urputnou snahu o zpěv tolerují i jeho současnou neschopnost zapamatovat si texty písní a udělují mu vysoká hodnocení. Tím snižují, už tak pochybnou serióznost svých verdiktů na minimum. O konečný výsledek se, ale opět postarají diváci hlasováním pomocí SMS, takže nakonec o tom, kdo soutěž opustí, rozhoduje, snad spravedlivější, hlas lidu.

Celkovým pojetím se tedy Duety zařazují mezi jedno z mnoha načinčaných pseudoshow v záři reflektorů na veliké scéně.

A důvody nezájmu mladší generace o tento typ pořadů jsou celkem pochopitelné. Pro mladého člověka bažícího po opravdové zábavě  představují Duety jen nezáživnou, nastavovanou kaši, které schází potřebná špetka soli, aby ji bylo možné si vychutnat tj.alespoň trochu se pobavit. A domnívám se, že i starší generace pořad nejspíše sleduje především proto, že ho považuje za nejmenší zlo, které lze z programů televizí na sobotní večer vybrat.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
Categories: Média Tags:
Komentáře jsou uzavřeny.